Miasta przyjazne dzieciom

Miasta przyjazne dzieciom

Organizacja Narodów Zjednoczonych 20 listopada obchodzi Powszechny Dzień Dziecka, który ma upamiętniać uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku oraz Konwencji o Prawach Dziecka z 1989. Z tej okazji w ramach programu The Bicycle Mayor & Leader wystartowała kampania “Miasta przyjazne dzieciom”, która ma na celu zapewnić młodym ludziom bezpieczne korzystanie z rowerów w każdym mieście na świecie.

W ramach kampanii zainicjowane zostaną programy, które dzięki poprawie bezpieczeństwa dzieci poruszających się na rowerach pozytywnie wpłyną na ich zdrowie, szczęście oraz dadzą im nowe możliwości. Inspiracją do tej kampanii była akcja “Bohaterowie roweru” zorganizowana w Holandii na początku tego roku.

Kampania “Miasta przyjazne dzieciom” zakłada przede wszystkim, że miasta najbardziej poprawią życie wszystkich obywateli, kiedy nadadzą priorytet swoim najsłabszym mieszkańcom, czyli najmłodszym. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że 90% dzieci na świecie oddycha toksycznym powietrzem, co prowadzi do 600 tys. przedwczesnych zgonów wśród najmłodszych. WHO przewiduje też, że do 2025 roku liczba dzieci z nadwagą lub otyłością przekroczy 70 mln, a jak powszechnie wiadomo, otyłość prowadzi do znacznie większego ryzyka wystąpienia cukrzycy, chorób serca oraz wszelkich innych chorób cywilizacyjnych. W Holandii natomiast, gdzie jedna czwarta społeczeństwa każdego dnia jeździ na rowerze, dzieci należą do jednych z najszczęśliwszych na świecie.

W marcu tego roku Katelijne Boerma, Oficer Rowerowa Amsterdamu, uruchomiła program “Bohaterowie roweru”, którego celem było promowanie jazdy na rowerze wśród najmłodszych obywateli. Pomogła w gimnazjach w całym mieście wybrać uczniów, którzy dalej prowadzili projekt w swoich szkołach. Ci “bohaterowie” zostali zaangażowani w warsztaty projektowe i rozwijanie nowych rozwiązań rowerowych, a jedno z nich zostało wyznaczone na Młodszego Oficera Rowerowego, jako reprezentanta wszystkich dzieci w mieście.

Jako część programu “Miasta przyjazne dzieciom” rozwiązania skutecznie wprowadzone w Amsterdamie zostaną wdrożone między innymi w Mexico City i Sao Paulo, a dzieci z Indii, Brazylii i Afryki Południowej zostaną objęte programem edukacyjnym.

Jeśli stworzymy miasta przyjazne dla dzieci, automatycznie staną się one przyjazne dla wszystkich. Zwiększenie udziału ruchu rowerowego zwiększa szczęście i zdrowie jego mieszkańców. Musimy zachęcać i inspirować więcej dzieci do codziennej jazdy na rowerze – w tym celu niezwykle ważne jest, aby dać dzieciom głos i uczynić je częścią poszukiwań rozwiązań rowerowych we wszystkich częściach świata.

Katelijne Boerma, Oficer Rowerowa Amsterdamu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rowerem w deszczowe dni
Up Next:

Rowerem w deszczowe dni. Jak sobie radzić

Rowerem w deszczowe dni. Jak sobie radzić