Rowerowe Sygnały

Jaka maska antysmogowa na rower?

Jeżdżąc rowerem po mieście, szczególnie jesienią i zimą, narażeni jesteśmy na wdychanie powietrza o złej jakości. Często pytacie mnie, czy używam maskę antysmogową i czy jest taka, którą polecam.

Na początek zastanówmy się jednak, czy warto jeździć na rowerze w smogu. Jak wykazali brytyjscy naukowcy, korzyści płynące z umiarkowanej aktywności fizycznej przewyższają negatywny wpływ smogu, i to nawet w miastach z naprawdę złym powietrzem. Jedyne co należy zrobić w takich warunkach, to ograniczyć prędkość, żeby oddech był płytszy. Dodatkowo można zadbać o własne zdrowie inwestując właśnie w dobrą maskę antysmogową.

Najważniejszymi cechami, jakimi powinna się charakteryzować dobra maska antysmogoowa to efektywny filtr, wygodna i zapewniająca dobre przyleganie konstrukcja oraz zawory potrafiące odprowadzać wilgoć w trakcie intensywnego oddychania.

Nie testowałem wielu masek, a tak naprawdę tylko dwie. Pierwsza była RZ Mask. Całkiem wygodna i w sumie wystarczająca do spokojnej jazdy rowerem po mieście. Gorzej było w trakcie biegania. Zawory nie dawały rady odprowadzać wilgoci i po 3-4 km maska zapychała się i nie dało się już oddychać. Do tego rozpadła się po dwóch sezonach. 

Respro Sportsta

Drugą i moją aktualną maską jest maska brytyjskiej firmy Respro. Kupiłem ją jesienią zeszłego roku i pierwszy test wykonałem w trakcie biegu na 10 km.  Od razu pozytywnie mnie zaskoczyła, bo bez problemu przebiegłem w niej cały dystans w bardzo dobrym czasie i przez cały bieg nie odczuwałem żadnego dyskomfortu związanego z oddychaniem. Używam jej już kilka miesięcy i śmiało mogę powiedzieć, że był to bardzo dobry wybór. Maska jest wygodna i zawiera filtr submikronowy L-Resistance HEPA-type. Jak podaje producent jest to filtry, które wyłapują cząsteczki do 0,3 mikrona. W przeciwieństwie do innych filtrów cząstek stałych, których działanie polega na retencji mechanicznej objawiającej się wysokimi oporami przepływu powietrza, filtry Respro mają bardzo niskie opory przepływu powietrza. Filtry te z łatwością zatrzymują cząsteczki PM2.5 jak i mniejsze, które są najbardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Przed zakupem własnej maski pamiętajcie, żeby dobrze sprawdzić jej wymiary, ponieważ maska musi bardzo dobrze przylegać do twrzy. Inaczej nie będzie spełniać swojej roli.

Lektura obowiązkowa

Dołącz do dyskusji

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dołącz do dyskusjix

Ciasteczka

Ta strona używa ciasteczek oraz zewnętrznych skryptów dla lepszego dostosowania treści do użytkownika.