Podziel się

Rowerowe Sygnały / Artykuły / Porady / Rowerem w deszczowe dni. Jak sobie radzić

Rowerem w deszczowe dni. Jak sobie radzić

Przejażdżka rowerem do pracy to świetny sposób na poprawę zdrowia i unikanie korków. Jednak dla wielu osób deszczowa pogoda to wystarczający powód, żeby z tego zrezygnować. Jak mówią Holendrzy, nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani rowerzyści. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych, takich jak deszcz i silny wiatr, aby podróż była bezpieczna i w miarę komfortowa.
Rowerem w deszczowe dni. Jak sobie radzić

Wybór odpowiedniego stroju

W deszczowe dni najważniejszy jest odpowiedni strój. W każdym sklepie rowerowym czy sportowym bez problemu dostaniecie np. pelerynę rowerową. Ja osobiście używam dobrej kurtki chroniącej mnie przed wiatrem i deszczem. W razie większej ulewy pod ręką mam także przeciwdeszczowe spodnie, które szybko mogę na siebie włożyć.

Wyposaż rower w dobre błotniki

Do jazdy po mieście dobrze mieć rower wyposażony w dobre błotniki. Dzięki temu unikniemy tego, że po dotarciu na miejsce będziemy cali w błocie. Pamiętajcie jednak, że najtańsze plastikowe błotniki nie zawsze zdadzą egzamin. Lepiej zainwestować trochę więcej w lepszej jakości sprzęt. Po pierwsze, będą trwalsze, a po drugie, bedą nas znacznie skuteczniej chronić. 

Zadbaj o bycie widocznym

Widoczność rowerzystów to temat rzeka. Chociaż mocno to się ostatnio poprawia, to nadal dość często można spotkać ludzi jadących po zmroku bez jakiegokolwiek oświetlenia. Należy pamiętać, że niezwykle mocno obniża to przede wszystkim nasze własne bezpieczeństwo, bo inni uczestnicy ruchu mogą nas po prostu nie widzieć. O właściwe oświetlenie warto zadbać nie tylko po zmroku, ale także w deszczowe dni, kiedy widoczność jest ograniczona. Pamiętaj więc, żeby wyposażyć swój rower w odpowiednie oświetlenie. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście rower z wbudowanymi lampkami i prądnica. Pozwoli to nie martwić się o wymianę czy ładowanie baterii.

Zabezpiecz swoje rzeczy

Każdy z nas poruszając się po mieście wozi ze sobą jakieś prywatne rzeczy, ap rzykład laptopa czy dokumenty. Warto więc również to zabezpieczyć przed wodą i brudem. Dobrym rozwiązaniem jest przeciwdeszczowy pokrowiec na plecak lub wodoodporne sakwy, z których osobiście korzystam i jestem z tego rozwiązania bardzo zadowolony, bo pozwala mi to bezpiecznie przewozić w deszczowe dni wiekszą ilość rzeczy, na przykład zakupy.

Chroń oczy

Padający prosto w oczy deszcz może obniżać nam widoczność, co może negatywnie wpływać na bezpieczeństwo. Warto więc wyposażyć się w specjalne rowerowe okulary lub czapkę z daszkiem, która będzie osłaniać naszą twarz i oczy w trakcie jazdy.

Popraw przyczepność

W deszczowe dni na drogach może być ślisko, szczególnie na mokrych liściach, więc dobrze jest zadbać o lepszą przyczepność. W tym celu warto rozważyć zmniejszenie ciśnienia w oponach. Można też obniżyć siodełko, dzięki czemu będziemy mieli niżej środek ciężkości, co w razie poślizgu pozwoli nam łatwiej zapanować nad rowerem.

Unikaj ruchliwych dróg

Na ruchliwych drogach, na których jest wiele samochodów istnieje ryzyko, że zostaniemy ochlapani przez auta przejeżdżające przez kałuże. Dlatego więc warto unikać ruchliwych ulic. Lepiej nadłożyć odrobinę drogi dzięki czemu możemy uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Warto też pamiętać, że w trakcie trudnych warunków atmosferycznych (silny wiatr, silne opady deszczu, gęsta mgła), które mogą zagrażać naszemu bezpieczeństwu, można skorzystać z chodnika.

Zachować szczególną ostrożność

Podczas deszczu hamulce mogą działać mniej efektywnie niż w suchych warunkach, a na drogach może być ślisko. Jedź z umiarkowaną prędkością, szczególnie na zakrętach, dokładnie kontroluj drogę, a w razie czego zacznij hamować wcześniej niż zwykle. Przygotuj się również na silne podmuchy wiatru trzymając pewniej kierownicę.

Pamiętaj, że z odpowiednim przygotowaniem jazda rowerem w deszczu może być bezpieczna i przyjemna. Nie daj się zniechęcić złej pogodzie – z odpowiednim wyposażeniem i przygotowaniem, praktycznie każda pogoda jest dobra na rower!

Tagi: ,
Podziel się
Podziel się
Podziel się
Wyślij mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej podobnych

Newsletter

Rowerowo-miejskie wiadomości z kraju i ze świata prosto na twoją skrzynkę.