Podziel się

Rowerowe Sygnały / Artykuły / Aktualności / Rowery elektryczne to przyszłość mobilności miejskiej w Polsce

Rowery elektryczne to przyszłość mobilności miejskiej w Polsce

Ponad 71% reprezentantów sklepów rowerowych przewiduje wzrost popularności e-rowerów w 2024 roku, jak wynika z badań Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego. Potencjał tej kategorii potwierdzają również dane o sprzedaży z ostatniego sezonu, gdzie wzrosty zanotowało 42% ankietowanych sklepów, a jedna trzecia utrzymała sprzedaż na stabilnym poziomie. Przemysł rowerowy jest przekonany, że nadeszła era rowerów elektrycznych.
Rowery elektryczne to przyszłość mobilności miejskiej w Polsce
Zdjęcie: KBO Bike

W Europie elektromobilność stanowi kluczowy element rozwoju transportu i ekonomii. Polacy, podążając za trendami europejskimi, zmieniają swoje zwyczaje transportowe. Krajowy rynek rowerowy odnotowuje rosnącą sprzedaż rowerów elektrycznych, a zainteresowanie klientów tymi rowerami stale rośnie. Eksperci spodziewają się dalszego wzrostu popularności e-rowerów, a 63% sprzedawców uważa, że wprowadzenie dofinansowań znacząco zwiększyłoby sprzedaż. Cena jest głównym czynnikiem decydującym o zakupie, co potwierdza 91% badanych.

W 2024 roku e-rowery mają stanowić najbardziej obiecujący segment rynku, zdaniem ponad 71% ankietowanych sklepów. Sprzedaż e-bike’ów wzrosła w 42% placówek, zaś w 31% nie uległa zmianie. Natomiast sprzedaż tradycyjnych rowerów odnotowała wzrost tylko w 8% sklepów, a 45% badanych zadeklarowało, że sprzedaż klasycznych jednośladów utrzymała się na podobnym poziomie.

Rok 2024 zapowiada się jako przełomowy dla e-rowerów. Polacy cenią e-bike’i za korzyści ekologiczne, finansowe i zdrowotne. Polska inspiruje się krajami Europy Zachodniej i Skandynawii, adaptując ich kulturę mobilności. Zmieniają się także postawy społeczne, a świadomość o korzyściach płynących z korzystania z rowerów elektrycznych rośnie. Programy dopłat, jak te w Białymstoku i Gdyni, odnotowały bardzo duże zainteresowanie rowerami elektrycznymi wśród mieszkańców.

Cena roweru to główny czynnik zakupowy dla 91% respondentów, a dofinansowania mogą napędzać sprzedaż. Również rozwój infrastruktury rowerowej ma duży wpływ na decyzje zakupowe.

Polskie Stowarzyszenie Rowerowe dąży do wspierania elektromobilności przez proponowanie zmian legislacyjnych, które umożliwiłyby wprowadzenie dopłat do e-rowerów. Badania pokazują, że Polacy oczekują takiego wsparcia, a zainteresowanie e-bike’ami rośnie. Posiadanie e-roweru jest postrzegane jako sposób na zmniejszenie korzystania z samochodów, poprawę samopoczucia i kondycji, a także redukcję wydatków na transport.

Podziel się
Podziel się
Podziel się
Wyślij mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej podobnych

Newsletter

Rowerowo-miejskie wiadomości z kraju i ze świata prosto na twoją skrzynkę.

Newsletter